WCWI na targach Expopower 2019
8 maja przedstawiciele WCWI p. Rafał Ratajczak oraz Piotr Juskowiak w ramach Targów Expopower byli prelegentami na Forum Innowacyjnej Energetyki Energinn 2.0. Nasi przedstawiciele z prelekcją „Filozofia Smart City w branży energetycznej. Trendy i wyzwania na przyszłość”, wygłosili wykład
o wyzwaniach przed jakimi stoją; branża energetyczna oraz współczesne miasta oraz o trendach jakie w najbliższych latach będą dominowały w energetyce.
Rozwój cywilizacyjny, rosnąca ilość ludności na świecie, niszczenie środowiska naturalnego, coraz większe zużycie energii elektrycznej oraz niewielkie wykorzystywanie źródeł odnawialnych to kluczowe problemy przed jakimi stoi współczesny świat. Branża energetyczna jest szczególnie podatna na te zjawiska.
Statystki podają, że świat coraz więcej funduszy przeznacza na badania i nowe technologie. Jak podają szacunki w samym tylko 2019 roku na same rozwiązania związane z internetem rzeczy świat przeznaczy blisko 2,8 biliona złotych. Kwota ta co najmniej do roku 2022 ma być zwiększana corocznie o wskaźnik dwucyfrowy.
Ten sam rozwój technologiczny, który wpływa negatywnie na środowisko może również naturze pomóc. Współcześnie dostępne i rozwijane technologie mogą pomóc w rozwiązaniu problemów
w energetyce i problemów miejskich. Dzięki zastosowaniu takich technologii jak: internet rzeczy, chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja, technologia 5G czy wspieranie innowacyjnych start-upów możemy stawiać czoło wielu wyzwaniom współczesnej energetyki.
Technologie te mogą być wykorzystywane przy:
‒ sterowaniu farmami wiatrowymi w taki sposób by z wyprzedzeniem można było planować produkcję i rozdysponowanie mocy,
‒ zarządzaniu oświetleniem ulicznym i ograniczeniu kosztów zużycia energii elektrycznej,
‒ inspekcji konstrukcji linii energetycznych poprzez zautomatyzowanie procesu przy wykorzystaniu dronów – eliminowanie pracy ludzkiej niebezpiecznej dla zdrowia i życia.
‒ zarządzaniu gospodarstwem domowym, które może stać się samowystarczalne jako wytwórca i biorca energii elektrycznej.
Podsumowując wystąpienie prelegenci podkreślili, że dokonywanie zmian wymaga odwagi – technologia może człowiekowi pomóc w wielu obszarach i projektach.
Wszyscy musimy jednak pamiętać, aby korzystać z technologicznych rozwiązań w sposób zrównoważony nie szkodzący innym w szczególności nowym pokoleniom.